Realia biznesu pełne są zawirowań ekonomicznych związanych z nieprzewidzialnymi wydatkami, zwiększoną konkurencją na rynku czy brakiem wypłacalności kontrahentów. Obecnie finansowanie firm rzadko opiera się na prywatnym kapitale zgromadzonym przez przedsiębiorcę. Zdarza się, że firmy o dużym potencjale rozwojowym muszą szukać zewnętrznego finansowania. Jednym z nich są pożyczki pozabankowe. Czym się charakteryzują i jakie są zalety tego sposobu finansowania firm?

Wszystko o pożyczkach dla firm

Czym jest pożyczka pozabankowa?

Jedną z form pomocy dla przedsiębiorstw są kredyty bankowe, jednak uzyskanie wsparcia ekonomicznego wiąże się z wieloma obostrzeniami i wymogami, które nie każda firma może spełnić. Alternatywą są pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe, czyli instrumenty pomocowe, które mają wpływ na rozwój przedsiębiorstw, jak i pobudzają do wzrostu gospodarkę. Co to jest pożyczka pozabankowa i kto może z niej skorzystać? Pożyczka pozabankowa dla firm skierowana jest do mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, szukających szybkiego finansowania działalności gospodarczej z pominięciem żmudnego procesu uzyskiwania tradycyjnego kredytu bankowego.

Instytucje pozabankowe oferują wiele produktów finansowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorcy. Jednym z nich jest finansowanie firm, które mają zaległości w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeżeli przedsiębiorca chce otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w składkach ZUS i podatkach. Innym produktem finansowym, z którego często korzystają firmy jest finansowanie przedsiębiorstw oczekujących na płatności od swoich kontrahentów. Pożyczkę mogą otrzymać również firmy, które chcą utrzymać płynność finansową, zrealizować dowolne cele operacyjne i inwestycyjne oraz uniknąć zagrożeń związanych z upadłością. Jednym z produktów finansowych jest pożyczka konsolidacyjna, która daje możliwość szybkiej spłaty zobowiązań kredytowych zaciągniętych zarówno jako przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna. Pożyczkodawcy oferują również wsparcie ekonomiczne dla właścicieli gospodarstw rolnych. Pożyczka pozabankowa dla rolnika jest dobrym rozwiązaniem dla właścicieli przedsiębiorstw, którzy chcą otrzymać finansowanie na dowolny cel, o ile pozostaje w zgodności z kierunkiem prowadzonej działalności gospodarczej.

Gdzie można otrzymać pożyczkę pozabankową?

Sektor pozabankowy oferuje szybką pomoc firmom borykającym się z płynnością finansową. Ogromną zaletą pożyczek pozabankowych jest minimum formalności, przejrzyste warunki finansowania oraz szybka odpowiedź ze strony pożyczkodawcy. Jeśli decyzja o przyznaniu pożyczki będzie pozytywna, pieniądze można otrzymać na konto nawet tego samego dnia. Jakie są rodzaje pożyczek pozabankowych? Pożyczki występują w różnych odmianach na podstawie celu finansowania. Podział ma charakter orientacyjny, umożliwiając przedsiębiorcom zapoznanie się z różnymi rodzajami wsparcia finansowego. Podstawowym instrumentem instytucji pozabankowych jest pożyczka inwestycyjna, która daje możliwość kontynuacji lub przyspieszenia zaplanowanych inwestycji. Innym rodzajem finansowania firm jest pożyczka płatnicza, która pomaga firmom utrzymać płynność finansową. Pożyczka pozabankowa może być udzielana na kilka miesięcy, a nawet na kilka lat, w zależności od potrzeb i wybranego produktu finansowego.

Jakie są warunki?

Jednym z warunków otrzymania pożyczki jest to, aby działalność gospodarcza była zarejestrowana na terytorium Polski. Należy przedstawić pożyczkodawcy stosowne dokumenty finansowe w zależności od rodzaju wsparcia i kwoty, o jaką ubiega się przedsiębiorca. Są to przede wszystkim wyciągi z rachunku bankowego za okres 6 miesięcy, zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu w płatnościach lub kwocie aktualnej zaległości, PIT/CIT za ostatni rozliczony rok podatkowy. Warunki ustalane są indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy w zależności wybranego produktu finansowego. Szukając możliwości finansowania firm należy zwrócić uwagę na oprocentowanie pożyczek pozabankowych.

Na co zwrócić uwagę?

Pożyczka pozabankowa stanowi bardzo atrakcyjną ofertę pozyskania środków finansowych na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bez niej niektóre przedsiębiorstwa mogłyby w ogóle nie istnieć na rynku ze względu na brak możliwości kredytowania przez banki. Bezpieczeństwo współpracy z pożyczkodawcą jest gwarantowane przez szereg przepisów prawnych. Duże znaczenie ma również doświadczenie instytucji pozabankowej na rynku oraz wyspecjalizowana oferta, dostosowana do potrzeb i możliwości każdego przedsiębiorstwa.